Junnukisatulokset Sarjakisatulokset Kilpailukalenteri-pdf
Tulosarkisto

Menneet kilpailut tuloksineen löydät kelaamalla listauksen sivuja taaksepäin, muuttamalla kalenterinäkymässä kuukautta tai käyttämällä hakua.

Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

Pokaalikilpailu 2023

8. elokuun9. elokuun

Pokaalikilpailussa ajetaan luokilla ILCA 4 ja 6, Optimisti ja Zoom8 makkararataa kaksi lähtöä päivässä. ILCA:t ajavat kaksi kierrosta omaa ylämerkkiä tai kolme kierrosta muiden luokkien kanssa samaa ylämerkkiä kiertäen. Muut luokat ajavat kaksi kierrosta. Pokaalikilpailun lopputulokset luetaan mukaan Jollakilpailuiden sarjatuloksiin kaksinkertaisella painoarvolla.

Päivän ensimmäiset varoitusviestit ovat seuraavasti:

17:55 ILCA
18:00 Zoom8
18:05 Optimisti

 

Viime vuoden purjehdusohjeet
                                     JUNIOREIDEN POKAALIKILPAILU

9.-10.8.2022

PURJEHDUSOHJEET

 

 

1          SÄÄNNÖT

Kilpailussa noudatetaan Purjehduksen kilpailusäännöissä määriteltyjä sääntöjä.

 

2          TIEDOTUKSET KILPAILIJOILLE

Tiedotukset kilpailijoille annetaan kilpailukutsussa ja purjehdusohjeessa sekä https://näsijärvenkisat.fi.

 

3          PURJEHDUSOHJEIDEN MUUTOKSET

Mahdolliset muutokset purjehdusohjeisiin ilmoitetaan tuomarialuksesta lähtöalueella.

 

4          KILPAILUN AIKATAULU

ti 9.8. ja ke 10.8. ensimmäiset varoitusviestit

Laser Radial        Luokkalippu B     klo 18:00

Zoom 8                Luokkalippu K    klo 18:05

Optimisti             Luokkalippu F      klo 18:10

Kumpanakin päivänä purjehditaan enintään kolme lähtöä. Seuraavan lähdön varoitusviesti pian edellisen erän viimeisen maaliintulon jälkeen. Mitään purjehdusta ei lähetetä klo 20:00 jälkeen.

 

5          KILPAILUALUE, RATA JA RATAMERKIT

Kilpailualue on Kaikumatalan alue Näsiselällä.

 

Lähtö- ja maalilinja:

Linjan oikea pää on tuomarialuksessa olevan oranssin lipun salko. Linjan vasen pää oranssi poiju tai lippu.

Ylä- ja alamerkit:

Merkkejä ovat Kaikumatalan viitta tai oranssi poiju.

Laser Radial kiertää rataa vastapäivään kolme kierrosta.

Zoom 8 ja Optimisti kiertää rataa vastapäivään kaksi kierrosta.

 

6          PROTESTIT

Protestit jätetään kilpailulautakunnalle maalilinjalla. Protestit käsitellään myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana.

 

7          VASTUUVAPAUTUS JA SUOSTUMUS HENKILÖTIETOJEN KERÄÄMISEEN

Kilpailijat osallistuvat kilpailuun täysin omalla vastuullaan. Katso sääntö 4, Päätös kilpailla. Kilpailun järjestäjä ei ota vastuulleen mitään korvausvelvollisuutta mistään aineellisesta tai henkilövahingosta tai kuolemantapauksesta, joka tapahtuu kilpailun yhteydessä tai sitä ennen, sen aikana tai sen jälkeen.

Ilmoittautumalla kilpailuun kilpaileva vene suostuu sen kipparin ja miehistön henkilötietojen keräämiseen ja tulosten julkaisuun.

 

8           PALKINNOT

Palkinnot jaetaan syksyllä Lipunlaskuissa.

 

9           KILPAILULAUTAKUNNAN YHTEYSTIEDOT

Kilpailulautakunnan puhelinnumerot:

ti 9.8.          040 558 6417 Janne Miettinen

ke 10.8.      050 486 1106  Jyrki Eschner

Ilmoittaudu

Ilmoittautuneet

Osallistujia:0
Luokka Purjenumero Vene Seura Kippari Miehistö

Tuliko virhe ilmoittautuessa, vene vaihtui, spinnu hukassa? Ilmoittaudu uudelleen samalla kipparin sähköpostiosoitteella. Se korvaa aikaisemman ilmoittautumisesi. Tuplailmoittautumisen vaaraa ei siis ole.

Tiedot

Alkaa:
8. elokuun
Loppuu:
9. elokuun
Tapahtumaluokat:
,

Tapahtumapaikka

Kaikumatala
Tampere, Pirkanmaa Suomi

Järjestäjä

Näsijärven Purjehdusseura
Puhelin:
0400 566 997
Sähköposti:
toimisto@nsailing.fi
Näytä Järjestäjä WWW-sivusto